Fayetteville Boards



Board of Public Utilities 


3 Years- Appointment of Alderman does not require Board Approval (Section 9 (b) (4): all other members appointed by Mayor and approved by Alderman. Mayor will serve as ex-officio member. Meets 4th Wednesday , 8 a.m. FPU Building.

Representative Term Expires
Jeff Alder Two Years
Debbie Woodward July 1, 2023
William Hurd July 1, 2024
Paul Richardson July 1, 2023
Russ Dixon July 1, 2024
Glenn Oldham July 1, 2022
Amy Harwell July 1, 2022
Mayor Michael Whisenant Terms of the Mayor


City School Board Members 


All members elected. The alderman appointed as ex-officio Members by Board of Mayor and Alderman(Title 2, Chapter 1). Meets 1st Monday 5 p.m. Municipal Building.

Representative Term Expires
Jennifer Watt Murdock 2022
Pam Bryson 2024
Tommy Holland 2024
Bridgette Hopkins 2024
Mark Clark 2022
Danny Bryant Two Years


Fayetteville Housing Authority Commission


5 years (Appointed by Mayor per State law Meets 1st Thursday, 4 p.m., Housing Authority Office

Representative Term Expires
William McKin Jan 1, 2025
Jarrett Hancox Jan 1, 2026
Charles Cannon Jan 1, 2022
Joyce Eady Jan 1, 2023
Thomas Holland Jan 1, 2024


Municipal Planning Commission


5 years- Mayor shall serve and one (1) alderman Selected by the governing body (Board of Mayor and Alderman); other appointees shall be made by Mayor without Alderman approval (Title 14, 14-101). Meets 4th Tuesday, 5 p.m., Municipal Building.

Representative Term Expires
Rovena Wade (Chairman)  Aug. 1, 2023
Dr. Mike Harry  Aug. 1, 2025
Daniel Eldridge (Secretary) Aug. 1, 2022
Eric Jones (Vice-Chairman) Aug. 1, 2026
Craig Carmichael  Aug. 1, 2024
Dorothy Small (Alderman)  Two Years 
Michael Whisenant (Mayor)  Term of Mayor 
Randall Griner   Utility Representative 



Chamber of Commerce 

2 year term - nominated by Mayor and approved by Board.  Meets 2nd Wednesday at 7:30 a.m.

Representative Term Limit
Jeff Alder Two Years


Board of Zoning Appeals


3 Years Appointed by Mayor and approved by alderman(Section 14-806 of Zoning Ordinance ). Meets 4th Friday, 10 a.m., Municipal Building, as needed.

Representative Term Expires
Joe Smith Nov 1, 2023
Jim Neale Nov 1, 2022
Pat Haynes Nov 1, 2024


Board of Appeals


5 Years terms- Appointed by Mayor and approved by Alderman. Meets as needed.

Representative Term Expires
Danny Shelton July 1, 2023
  July 1, 2024
  July 1, 2025
Dean Bevels July 1, 2026
Vince Kerns July 1, 2022


Joint Industrial Board


6 years term -Selected by Industrial Coordinating Committee and approved by Board of Mayor Alderman - (per Plan of Organization of Joint Ind. Dev. - July 6, 1989) Meets 3rd Monday, 7:00 a.m., IDB Office

Representative Term Expires
William Thomas July 1, 2025
Michael Dempsey July 1, 2023
Thuston Britt July 1, 2025
Rick Head July 1, 2025
Eric Reynolds July 1, 2023
Micky Lawson July 1, 2027
Lucy Williams July 1, 2027


Motlow College Advisory Committee

  • Mayor Michael Whisenant


Industrial Oversight Committee

Meets when needed.

  • Roger Martinez
  • Jeff Alder
  • Dorothy Small
  • Doug Cunningham
  • Ronald Jean
  • Steve Graham


Law Enforcement Block Grant Committee
 

  • Richard Howell
  • Mike McCown
  • Billy Joe Evans
  • Gail Corder
  • Lucy Carter

Main Street Board


Meets 3rd Monday at 5:30 p.m.

  • Donna Hartman

Fayetteville-Lincoln County Public Library Board


Meets 2nd Monday at 5:00 p.m. at the Library

Representative Term Expires
Shawnta Fulton (City) - Board Chair  May 31, 2023
Shirley Dangerfield (County)  May 31, 2024
Audra Bradford (County) - Secretary  May 31, 2024
Brian Carter (City)  May 31, 2023
Josh Blackburn (County)  May 31, 2022
Mike Keenan  May 31, 2021
Donna Hartman  May 31, 2022
Rachel Muzzareli  May 31, 2022
Andrea Delap May 31, 2022
VIcky Hamilton - Regional Library Board May 31, 2022


Fayetteville- Lincoln Co. Regional Authority


5 Year term. Two (2) city representatives on the City. No direction given as to the selection; therefore the best method appointed by Mayor and approved by Alderman. The fifth member is chosen by the four (4) members on the Committee.

Representative District Term Expires
Reece Howell City Sept.30, 2025
Dan Holt City Sept.30, 2025
Jack Towry County Sept.30, 2025
Walt Shurden County Sept.30, 2025
Charlie Beyer Joint Sept.30, 2025

 

Sunquist Advisory Board

  • Joel Jacobson